Schedule

Wednesday 18th November – Saturday 21st November 2015

Wednesday 18th November
10:30-11:30 Registration
11:30-1:00 Session
Ian Stevenson Performativity and Interactivity: Concepts for Framing the Pedagogy of Making
James Humberstone and John Taylor Making Music Learning Fun: Designing an Interactive iBook for Informal Learning
Lindsay Vickery and Talisha Goh Music Screen-Reading: Indicative Results from Two Pilot Studies
Timothy Opie Implementing a New Bachelor of Sound Production at Box Hill Institute
1:00-2:00 Lunch
2:00-3:30 Session
Blake Johnston (pres), Michael Norris, Bridget Johnson and Ajay Kapur Carme: A Multi-Touch Controller for Real-Time Spatialisation of Gestural Behaviour
Charles Martin Gesture Study and Correspondences: Composing for Percussive iPad Apps
Vincent Giles Scoring for Grid Controllers – Preliminary Considerations of Action, Gesture, Functionality, and Limitations
Mary Mainsbridge Cracea: Gestural Performance
3:30-4:00 Break
4:00-5:00 Data Arena Data Arena: Andrew Bluff​ & Ben Simons
5:00-6:30 Dinner
6:30 Concert 1
David Hirst Spectral Variations 4 (for Francesca)
Blake Johnston Cassure
Garth Paine Soft Steps
Nadir (Alex White, Ben Byrne) Excessive Redundancy
Thursday 19th November
9:30-11:00 Session
Charles Martin (pres), Henry Gardner, Benjamin Swift and Michael Martin Music of 18 Performances: Evaluating Apps and Agents with Free Improvisation
Skot McDonald BFDLAC, A Fast Lossless Audio Compression Algorithm for Drum Sounds
Rodney Berry, Ernest Edmonds and Andrew Johnston Unfinished Business: Some Reflections on Adopting a Practice-Based Approach to Technological Research as an Artist
Lindsay Vickery Through the Eye of the Needle: Compositional Applications for Visual/Sonic Interplay
11:00-11:30 Break
11:30-1:00 Session
Keynote Cat Hope
Andrew Brown NIME 2016
Andrew Brown Imitation and Autonomy as a Basis for Musical Agency
Liam Bray and Oliver Bown Ludic Human Computer Co-Creation
Meg Travers (pres) and Cat Hope Who Wants a Trautonium Must Build One
1:00-2:00 Lunch Rodney Berry: Tangible Bytebeats, Bert Bongers: Interactivation Studio
2:00-3:30 Session
Tim Gilchrist (pres), Meg Travers, Tara Surry, Skot McDonald, Morgan Strong and Craig Wale The Sonic Bollart
Benedict Carey, John Taylor and Damian Barbeler An Interactive, Multimodal Installation Using Real-Time Spectral Analysis
Meg Travers (pres) and Skot McDonald (pres) Studio Report - The Perth Artifactory
Jean-Michel Maujean, Lindsay Vickery and Cat Hope Studio Report: West Australian Academy of Performing Arts, Composition and Music Technology Department
3:30-4:00 Break
4:00-5:00 Listening Walk Listening Walk: Sophea Lerner​
5:00-6:30 Dinner
6:30 Concert 2
Nigel Helyer Biologging_Retrofit
Catherine Ashley The Raven
Colin Black A Disembodied Voice in [5.1 Surround Sound Radio] Space
David Kim-Boyle Point::Line::Plane
Andrew Brown Ripples
Friday 20th November
9:30-11:00 Session
Paul Dunham (pres) and Bridget Johnson A Fractured Earth: Sonification and Spatialisation of Seismic Data with Max/Msp and Speaker.Motion
Nigel Helyer A Different Engine
Warren Burt “A Plethora Of Polys” – A Live Algorithmic Microtonal Improvisational Composition for iPad
Michael Terren (pres) and Cat Hope Map-Making Towards an Onto-Cartography of the Digital Audio Workstation
11:00-11:30 Break
11:30-1:00 Session
Brigid Burke Escapee Gloss: A Symphony of Polymedia
Roger Alsop and Brigid Burke Green Skies... Moments
Ben Byrne Sound as Multiplicity in Experimental Music: Listening with Thoreau, Cage and Serres
Colin Black Exploring a Disembodied Voice in Surround Sound Media Space
Terumi Narushima, Kraig Grady, Matthew Dabin, Christian Ritz and Stephen Beirne 3D Printing Microtonal Flutes
1:00-2:00 Lunch Damian Castaldi Play Ongaku - Interactivation Studio
2:00-3:30 Session
Michelle Stead Writing The Wrongs of History: Listening and the Discourse of Gender in Electroacoustic Music
Mark Pedersen (pres) and Prue Lang Glacier Melt: Embodied Knowledge and the Composition of Choreographic Soundscapes
Ros Bandt Creating Sounding Spaces, The Why? Factor
Luke Harrald Acousmatic Composition in a Blended World
Keith Halpin Sonic Art as Metaphor & Mythology
3:30-4:00 Break
4:00-5:00 Meeting ACMA AGM
5:00-6:30 Dinner
6:30 Concert 3
Roger Alsop & Brigid Burke Flow
Ros Bandt Raptor
Lindsay Vickery Inhabited Matter
Cat Hope Dynamic Architecture 1 - Mark Cauvin
Warren Burt A Plethora of Polys
Lindsay Vickery ...With The Fishes...
Saturday 21st November
10:00pm - 12am ABC Classic FM Australian Music Month Live Broadcast From Studio 227 Physical Meets Virtual
ABC Classic FM Sydney Live Broadcast From Studio 227
Luke Harrald: "The Hypnotist" Live Performer and Interactive Electronics (SA) [6:00]
Mitchell Mollison: "Submersed and disintegrating" Laptop, Controllers, Field Recordings (Vic) [10:00]
Eve Klein: "Counting 2015" Voice and Electronics (Qld) [6:00]
Brigid Burke: "Instinct and Episodes" For Bass Clarinet, Live Electronics (Vic) [9:00]
Michael Terren: "Thru" Stereo Diffusion (WA) [9:30]
Michael Atherton and Jon Drummond: Hurdy Gurdy and Live Sound Processing (NSW) [10:00]
Cat Hope: "Signals Directorate" Bass Clarinet, Double Bass and Electronics (WA) [6:00]
Ros Bandt: "Medea" Tarhu and Live Electronics (Vic) [14:00]